Cevapla 
 
Derecelendir
  • 0 Oylar - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Toshiba Klima mı Samsung klimalar mı?
05-19-2010, 09:31 PM (Bu Mesaj 05-19-2010 09:41 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : admin.)
Mesaj: #1
Toshiba Klima mı Samsung klimalar mı?
Yaz aylarına girmeden kızışan kampanyalarda son zamanlarda oldukça tercih edilen Samsung klimalar, Toshiba klimalara karşı. Inverter teknolojisiyle övünen Toshiba mı yoksa Samsung klima mı? Hangisini seçmeli?

Klimalar hakkında genel bilgi:

Inverter teknolojisi nedir, avantajları nelerdir?
Ev veya işyerine klima almaya karar verdiğinizde, klima cihazının kapasitesi maksimum ihtiyaç olabilecek şekilde belirlenir. Oysa bir gün içerisinde örneğin bir odaya 9.000 Btu/h’lık klima konulmuş ise bir gün içerisinde 24 saat veya 1 yıl içerisinde her ay 9.000 Btu/h’lık kapasiteye gerek yoktur. Ayarlanan oda sıcaklığına göre mekanın ihtiyacı olan kapasitede klima cihazınızın kompresörünün dönme hızı ayarlanarak frekans kontrolü ile klima cihazınız çalıştırılıyorsa ihtiyaç olan kapasitede ve o oranda elektrik enerjisi tüketerek çalıştırılan klimalar inverter teknolojine sahiptir.

Inverter özelliğinin yararları:
1.Enerji verimliliği: Yıllık çalışma giderlerinde %30'u bulan tasarruf :
Inverter olmayan tipteki klima cihazları sadece sabit frekans da çalışır ve kapasitelerini değiştiremezler. Bununla birlikte, inverter klima cihazları çalıştırma anında ayarlanan oda sıcaklığına daha kısa sürede ulaşmak için kapasitelerini maksimize ederler. Ayarlanan oda sıcaklığına bir kez erişildikten sonra, kapasite azaltılır. Dahası, ayarlanan sıcaklığı sabit tutmak için genellikle ünite düşük kapasitede çalışır. Inverter klima cihazları düşük kapasitede çalıştıklarında en yüksek enerji verimliliğine sahiptir. Bu özellik yıllık çalışma giderlerinde %30’a varan tasarruf sağlar.

2.Hassas kontrol, Oda sıcaklığında sıcaklık dalgalanmalarının önlenmesi :
Bir inverter klima cihazı, oda sıcaklığı düşük olduğu zaman maksimum kapasitede çalışır. Fakat, oda sıcaklığı ön ayar seviyesine ulaşır ulaşmaz, inverter kontrol herhangi bir değişikliğe göre kapasiteyi ayarlar. Bu daha az sıcaklık dalgalanması demektir ve bu sayede yüksek konfor sağlanır.


3.Güçlü Çalışma - Inverter olmayan tipte klima cihazlarına kıyasla daha kısa zamanda ısıtma/soğutma yapabilmesi :
Inverter klima cihazları başlangıçta kapasitelerini maksimize ederler. Bu ayarlanan sıcaklığa daha çabuk erişebilmek için gerekli olan en yüksek kapasitenin olduğu zamandır. İlave olarak, inverter klima cihazlarının maksimum kapasitesi inverter olmayan tiplere göre daha yüksektir. Bu özellikler odanızı daha kısa zamanda ısıtıp/soğutmanızı sağlar.

4-Kış ortamında bile yüksek verim. -15 derecede dahi yüksek performans ile çalışır.


Klimalar ne kadar elektrik tüketir?
Bir klima çalışırken belli bir miktar soğutma enerjisini elde edebilmek için elektrik enerjisi harcamaktadır. Alınan soğutma enerjisinin verilen elektrik enerjisine bölünmesiyle ortaya çıkan olan sabit sayı ne kadar büyük olursa klima cihazının enerji verimliliği o kadar iyi olur. COP denilen bu sabit sayı 2,5’un altında olmamalıdır. Düşük enerji tüketen klima kullanıcıları daha az elektrik faturası öderler.


Inverter Split klima nedir ?
İnverter kontrol sistemi, elektrik devir frekansını değiştirerek klima mekanizmasını düzenler. Kompresör belli aralıklarla çalışıp durmak yerine, kontrollü çalışır ve bu sayede oda sıcaklığı sabit kalır. Böylelikle soğutma ve ısıtma gücü otomatik olarak ayarlanır.


İnverter klimalar ile klasik klimalar arasındaki farklar nelerdir?
• Klasik klimalarda istenilen oda sıcaklığına ulaşılıncaya kadar kompresör hep aynı sabit devirde çalışır ve durur. Dolayısıyla klima; oda sıcaklığı ne olursa olsun aynı enerjiyi tüketir. İnverter klimalar ise istenilen oda sıcaklığına yaklaştıkça kompresör devri yavaşlar, yani daha az enerji tüketir. İnverter klimalar çok daha ekonomiktir.
• Klasik klimalarda kompresör oda sıcaklığına bağlı olarak durur ve yeniden çalışır. İnverter klimalarda kompresör durmaz, kendini en düşük devirde rolantiye alarak kesintisiz çalışır. Bu nedenle bütün mekanik araçlarda dur-kalk larda oluşan zorlanma ve aşınmalar inverter klimalarda meydana gelmez. Dolayısıyla inverter klimalar diğerlerine oranla daha uzun ömürlüdür.
• İnverter klimalar oda sıcaklığındaki değişimlere karşı çok daha hassastır ve hemen devrini arttırarak sıcaklığın yükselmesini engeller.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


Forum Atla: